вторник, юни 24, 2008

Просто ей така и малко важни update-и...

Преди малко Деян ми предложи да блогна (тази дума не ми харесва как звучи...), т.е. да напиша нещо в блога. И си викам, ми да блогна пък :)
Вече публично можем да обявим намерението си за подобряването на качеството на упражненията в курса по Операционни системи. След устния изпит (т.е. след получаването на оценките и доброто представяне) говорихме с асистент Филипова и заявихме желанието си да направим практикум в допълнение към курса за по-добро усвояване на работата с Linux и bash. За наша огромна радост тя беше много приятно изненадана от това предложение и ни запозна с някои тайни от кухнята на катедрите и междукатедрените процеси. Лошото е, че списъкът с изборните дисциплини за следващата година (и двата семестъра) е вече одобрен. Освен това в момента се правят някакви промени и преструктурирания с цел... според мен с цел икономия на пари. Така де, става въпрос, че някои изборни курсове ще бъдат махнати; тези, които носят сертификати, няма да носят кредити; като цяло се счита че броят на изборните курсове е голям и трябва да се редуцира. Освен това се говори, че може да се намали броят на външните преподаватели и техните курсове да се поемат от вътрешни за ФМИ доценти и асистенти и също така е възможно преместване на някои курсове от една катедра в друга (т.е. смяна на преподавателите).
На фона на тази картинка на реформи и подобрения (?) ние имаме няколко възможности:
1. Септември предлагаме нашата анотация и на заседание на катедра Изчислителни системи може да се одобри изборният курс и да се присъедини към летния семестър
2. Да се одобри идеята за такъв курс, но, поради някакви ограничения, да бъде само допълнение към лекциите, без да носи кредити и допълнителна оценка
3. Да има нужда от някой, който да води упражнения на две от групите (защото нашите асистентки водят и на Софтуерно инженерство, които догодина стават повече групи и те няма да могат да се справят с толкова много часове), и този някой да сме ние :P
Опция 3 се комбинира с 1 и 2, макар и тогава да става малко нанагорно...
Имаме цяло лято, за да обмислим добра анотация и да съберем мнения и желания за участие. Важното е, че имаме ентусиазъм и той беше поощрен! Даже и майка ми се зарадва, като й казах (а тя първо е учителка и иска аз да не се занимавам с такава работа и второ само ме нарежда, че не съм обяснявала добре и съм нямала търпение, което не е вярно!!!).
И така, стискайте палци! И ще се радвам да видя коментари относно това :)
А сега... алгебрата :(

4 коментара:

Анонимен каза...

Btw, smqtam, 4e w uprajneniq po OS e dobra ideq da se zastypqt i materiali, swyrzani s familiqta ot OS na Microsoft - Windows, tyj kato 90+% ot horata w momenta izpolzwat Win, a oswen towa w momenta tendenciqta e da se pi6e po Win.

Анонимен каза...

Ами, сик, то 90% от курсовете се за Уиндоус(или поне никой не те кара да знаеш нещо да Линукс), което си е кон с капащина, освен това опознаването на Линукс ти дава възможност много по-добре да разбереш някои неща в Уин - какво те дава и какво не. (Същото беше мен като почнах да уча руски - много по-добре почнах да осъзнавам смисъла на някои български думи).
---
Честито на вас двамата, много се радвам, успех на екипа :)
И, да, Марче, повечко търпение :Р Шегувам се ;) Стискам палци :)

mara каза...

:) Благодаря, скъпче!!!
А пък г-н СИК мисля, че е крайно време да си затвори устата по този въпрос, още повече сега, когато (както твърди) напусна програмирането!!!

dvd каза...

Ами, всъщност не е вярно, че тенденцията е да се пише под Win. Дори сега като се замисля се сещам за 3-4 фирми, в които се пише под Linux, без специално да съм търсил такива, просто от коментарите на хората около мен. Освен това със сигурност броя на фирмите, пишещи под Linux расте в момента, както нараства и броят на хората и фирмите, които не искат да купуват някакви супер-компютри само за да могат да използват Office пакет на тях, който на всичкото отгоре никак не е евтин, а какво да говорим за OS-то, което също трябва да бъде закупено!
Освен това ядрата на въпросната 'фамилия' OS-та са изцяло със затворен код, което ги прави много неподходящи за изучаване, все пак целта на един такъв курс е да ни научи как се правят ядра и е важно да дава нагледен пример, а какъв по-добър от кода на ядро. Спомни си също че другия пример за ядро беше ядрото на Minix, което също е с отворен код и се намира дори в прилоюжението на учебника по OS на Andrew. S. Tanenbaum.
Кодът на Linux-ядрото може да бъде изтеглен безплатно от http://kernel.org/, а този на Minix (да на цялата OS, не само ядрото) от http://www.minix3.org/download/.